Kaip naudotis SOLIDWORKS TolAnalyst įrankiu

Automatinis sudėtinis tolerancijų skaičiavimas surinkimams bei mazgams

  1. Gamybinių paklaidų susidėjimas
  2. Kaip naudotis TolAnalyst

Gamybinių paklaidų susidėjimas

Gamyboje dažnai nutinka situacija, kuomet atskiri komponentai, pagaminti kiekvienas savo tolerancijų ribose, individualiai atitinka specifikaciją, tačiau jeigu nutinka taip jog jų gamybinės paklaidos sukrenta į vieną pusę (pvz. visi komponentai šiek tiek per dideli), tos paklaidos gali susisumuoti, ir nebetilpti į kitus komponentus montavimo metu.

TolAnalyst modulis leidžia išvengti tokių situacijų, automatizuodamas sudedamuosius tolerancijų skaičiavimus SOLIDWORKS aplinkoje. Tai padeda įsivertinti, ar kritiniai tarpai tarp komponentų išliks normatyvų ribose, jei kritinių komponentų gamybinės paklaidos susidės pačia blogiausia kombinacija. TolAnalyst leidžia paskaičiuoti tiek teorinį minimalų/maksimalų nuokrypį, tiek statistinius vidurkius pagal RSS metodą.

Kaip naudotis TolAnalyst


1. Šiame pavyzdyje mes patikrinsime, ar tarpas tarp veleno ir kiaurymės dangtyje išliks normos ribose, jei kiekvieno susijusio komponento gamybinės paklaidos susidės į blogiausią įmanoma kombinaciją.

Pirmiausia, prieš naudojant TolAnalyst, įsitikinkite jog visi komponentai, kurie figūruos patikroje, yra pilnai aprašyti su DimXpert įrankiu, kadangi TolAnalyst reikės nuskaityti jų tolerancijas. Jei nežinote kaip tai daryti, skaitykite: Kaip naudotis SOLIDWORKS DimXpert įrankiu.

2. Įjunkite TolAnalyst modulį per Add-ins:

3. TolAnalyst neturi savo atskiros įrankių juostos. Jis yra integruotas į DimXpert meniu, ir jį iškviesti galima su mygtuku TolAnalyst Study.

4. Įsijungusioje funkcijoje, pirmame žingsnyje nurodykite geometriją iš dviejų skirtingų komponentų, tarp kurių tikrinsime tarpą. Šiuo atveju - veleno paviršius, ir kiaurymės paviršius. Kadangi mus domina ne atstumas tarp ašių, o tarp paviršių, parenkame Min. Programa pradžioje parodys nominalinę reiškmę. Nespauskite Ok, o vietoje to - Next mygtuką.

2. Tolesniame žingsnyje, turime nurodyti, kokia eilės tvarka šis surinkimas bus surinktas gamybos metu. Į pirmą langelį pažymėkite pagrindinį komponentą, o į antrą - kitus komponentus, ta eilės tvarka kaip jie bus montuojami. Spauskite Next.

Komponentai, kurie nėra "kelyje" tarp mūsų pagrindinių komponentų (veleno ir dangčio), nėra būtini žymėti, ar apskritai būti aprašyti su DimXpert įrankiu, kadangi jie neturės įtakos šiai patikrai.

3. Dabar, pagal surinkime esančius sukabinimus (Mates) reikės nurodyti, kokia eilės tvarka kiekvienas komponentas bus prijungiamas prie kito. Vadovaukitės paprasta logika - pvz, šiuo atveju, nurodant kaip dangtis bus montuojamas ant bazinės detalės, pirma nurodome jog jų paviršiai bus suglaudžiami (Plane1 sukabinimas), o tada suvedama viena iš skylių. Su 1, 2 ir 3 mygtukais galite nurodyti šitą eiliškumą. Jei programa prie komponento jau rodo žalią varnelę - informacijos užtenka, t.y. nebūtina nieko nurodyti likusiems sukabinimams.

Atlikite šitus veiksmus su visais komponentais, ir spauskite Next.

Kodėl reikia taip sudėtingai aprašinėti šią funkciją? TolAnalyst ieško "kelio" tarp mūsų dviejų tikrinamų komponentų, keliaujant per visus tarpinius komponentus ir jų geometrijas: paviršius, kiaurymes, tvirtinimo elementus ir t.t., ir nuskaito kiekvieno geometrinio elemento tolerancijas. Jeigu mes nenurodytume, jog du komponentai jungiami per (šiuo atveju) kiaurymes, TolAnalyst nežinotų jog tų kiaurymių pozicijos tolerancija yra svarbi ir ją būtina įtraukti į skaičiavimus.

4. Galiausiai, šiame paskutiniame etape, TolAnalyst pateiks informaciją, koks yra galimas suminis tolerancijų intervalas, t.y. koks gali būti mažiausias/didžiausias tarpas tarp veleno ir dangčio kiaurymės.

Žemiau programa taip pat nurodys RSS (root sum squared) skaičiavimą - minimalų bei maksimalų tarpą tarp veleno ir kiaurymės, kuris bus pasiektas bent 99.7% atveju. Daugiau apie tai skaitykite čia (anglų k.).

5. Žemiau, prie Analysis Data and Display, TolAnalyst nurodo, kurie matmenys (ir jų nurodytos tolerancijos turi didžiausią įtaką galutiniam rezultatui. Tai yra puiki vieta apsispręsti, kurias tolerancijas yra verčiausia susiaurinti, kad sumažintumėte broko tikimybę, o kurias galima palikti laisvesnes. Paspaudę dukart ant bet kurio matmens, galite tą toleranciją pakeisti čia, vietoje to jog reiktų atsidaryti tą detalę ir pakeisti ją tenais.

Pataisę toleranciją, spauskite Enter kad patvirtintumėte.


6. Programa perskaičiuos rezultatus, jei ne - spauskite Recalculate. Tvarkykite tolerancijas tol, kol pasieksite reikiamą rezultatą.

 

7. Spauskite Ok kad užbaigtumėte funkciją - visi nustatymai bus išsaugoti, jei vėliau norėsite pakartoti patikrą. Arba, galite spausti Export Results, ir išsaugoti ataskaitą į Excel failą.

Patarimas projektuotojams: turėkite omeny, jog tolerancijų siaurinimas nėra vienintelis būdas norint užtikrinti detalių suėjimą - kai kada galima išspręsti klausimą kitaip, pvz padidinant kiaurymių skersmenis, per kuriuos detalės bus suveržiamos tarpusavyje, t.y. paliekant laisvumo pastumdyti jas į poziciją surinkimo ceche metu.

 

Jei kyla sunkumų ar turite klausimų, kreipkitės į mus.